Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 07.01.2020 07:55:55 

Ukerewe Sighthounds

 

Standard-barzoj

 

Země původu Rusko
Název v zemi vzniku Barzoi, Borzaja psovaja
Kategorie dle FCI X. Chrti
Velikost pes: 75 – 85 cm fena: 68 – 78 cm
Hmotnost 35 až 48 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)
Osrstění Hedvábné, měkké, hebké, zvlněné, nebo tvořící krátké kadeře
Zbarvení srsti Bílá, zlatá ve všech odstínech, zlatá se stříbrným nádechem, zlatá s tmavým stínem, červená, černě stínovaná s tmavou tlamou a končetinami; šedá od popelavě šedé až po žlutošedou; žíhaná: zlatá, červená, nebo šedá s tmavším žíháním, červená, černá a všechny odstíny uvedených barev. Pálení je povoleno, není však žádoucí.
Celkový dojem Velký, impozantní, mimořádně ušlechtilý chrt s polodlouhou srstí.
Povaha Klidný, zdrženlivý, ale také jistý a neohrožený.
Zaměnitelné plemeno Nepravděpodobná. Nejblíže je Afgánský chrt. Afgánský chrt
 

Použití:

  • Spoločník, Výstavy, dostihy, coursing

Celkový zjev:

  Velký, aristokraticky vypadající pes se suchou, ale současně robustní stavbou těla: stavba těla lehce prodloužená, u fen o něco více než u psů. Kostra silná, ne mohutná. Kosti jsou dosti ploché, suché, dobře vyvinuté svalstvo, na stehnech nevystupuje. Harmonie tvaru a pohybu jsou předností.

Důležité proporce: U psů odpovídá výška v kohoutku výšce nejvyššího bodu beder, může být o něco větší. U fen jsou obě výšky stejné. Kohoutková výška musí být o něco menší než délka těla. Hloubka hrudníku odpovídá přibližně polovině kohoutkové výšky. Délka čenichu od stopu po nosní houbu odpovídá délce mozkovny od týlního hrbolu až ke stopu nebo lehce delší.

Chování, charakter: Ve všedním životě ukazuje barzoj klidnou a vyrovnanou povahu. Při pohledu na zvěř se rychle vzruší. Má ostrý zrak a vidí velice daleko. Reakce jsou prudké.

Hlava: Suchá, dlouhá, úzká, aristokratická. Při pohledu ze strany tvoří ohraničují linie hlavy a čenichu dlouhou, lehce klenutou linii. Linie temene probíhá rovně nebo lehce šikmo k dobře vyznačenému týlnímu hrbolu. Hlava je elegantní a tak suchá, že velké cévy prosvítají kůží.

Lebka: Úzká, při pohledu shora podélně oválná, ze strany skoro plochá.

Stop: Velmi málo vyznačen.

Nosní houba: Velká, pohyblivá, v poměru dolní čelisti zřetelně vystupující.

Tlama: Od stopu po nosní houbu odpovídá délce mozkovny nebo ji poněkud přesahuje.

Pysky: Tenké, suché, těsně přiléhající k čelisti. Orámování očí, pysků a nosní houby je nezávisle na barvě srsti černé.

Čelisti, zuby: Zuby silné, nůžkový nebo klešťový skus.

Oči: Velké, výrazné. Barva tmavě oříšková nebo tmavě hnědá. Nejsou ani hluboko uložené ani lehce vystupující. Mandlový tvar, šikmo vsazené.

Uši: Malé, měkké, pohyblivé, nasazené nad oční linií a směřující dozadu, skoro směrem k šíji. Špičky boltců leží blízko u sebe nebo ukazují podél krku dolů a dobře na něj přiléhají. Při vzrušení jsou uši neseny výše a stranou nebo dopředu. Někdy jedno ucho nebo obě mohou být vztyčeny jako u koně.

Krk: Dlouhý, suchý, ze strany zploštělý, svalnatý, lehce klenutý, nesen hodně nízko.

Kohoutek: Není zdůrazněn.

Hřbet: Široký, svalnatý, pružný. Spolu s bedry tvoří oblouk, který je více vyznačen u psů. Jeho nejvyšší bod leží u prvního nebo druhého bederního obratle.

Bedra: Dlouhá, vystupující, svalnatá, přiměřeně široká.

Záď: Dlouhá, široká, lehce šikmá, šířka horních vrcholů obou kostí pánevních nesmí být užší než 8 cm.

Hrudník: V příčném řezu oválný, ne úzký, ale také ne širší než záď, hluboký, hodně dlouhý, prostorný, dosahuje téměř do úrovně loktů. Krajina lopatek je plošší, potom se hrudní koš pozvolna rozšiřuje k volným žebrům, která jsou krátká. Ze strany jsou žebra dlouhá a lehce vystupují. V poměru k ramennímu kloubu předhrudí poněkud vystupuje.

Břicho: Dobře vtažené, dolní linie hrudníku směrem k břichu prudce stoupá.

Ocas: Srpovitý nebo šavlovitý, nízko nasazený, tenký, dlouhý, při protažení mezi pánevními končetinami musí dosahovat až k hrbolům kyčelních kostí. Je bohatě osrstěn. V klidu visí ocas dolů, při pohybu je nesen poněkud výše, ne však nad úroveň hřbetu.

Hrudní končetiny: Suché, svalnaté, zpředu rovné a zcela rovnoběžné. Výška od loktů k zemi odpovídá polovině kohoutkové výšky nebo ji poněkud přesahuje.

Plece: Lopatky jsou dlouhé a šikmo uložené.

Nadloktí: Mírně šikmé, jeho délka téměř nepřekročí délku lopatek. Ramenní kloub je zřetelně zdůrazněn.

Loketní klouby: Uloženy souběžně se středovou rovinou těla.

Předloktí: S předu štíhlé ze strany široké.

Nadprstí: Vzhledem k zemi lehce šikmé.

Pánevní končetiny: Při pohledu ze zadu jsou rovné, rovnoběžné, postoj je poněkud širší než u hrudních končetin, při volném postoji musí být pomyslná vertikála z hrbolů sedacích kostí probíhat středem hlezna a nadprstím pánevních končetin.

Stehno: Dobře osvalené, dlouhé a šikmo postavené.

Holeň a lýtko: Dlouhé, svalnaté, šikmo postavené. Kolenní kloub a hlezno musí být dobře vyvinuty, široké a suché. Zaúhlení musí být zřetelně znatelné.

Nadprstí: Ne dlouhé, téměř kolmo postavené. Zaúhlení jsou dobře zdůrazněna.

Tlapky: Suché, štíhlé, podélně oválné, klenuté tzv. zaječí tlapka. Prsty k sobě dobře přiléhají, dlouhé, silné drápy dosahují k zemi.

Pohyb: S výjimkou okamžiků při lovu je typickým pohybem prodloužený klus, plynulý, velice měkký. Při lovu jde o mimořádně rychlý cval s dlouhými skoky.

Kůže: Vláčná, pružná.

Osrstění: Hedvábné, měkké a hebké. Zvlněné nebo tvořící krátké kadeře. Na hlavě, boltcích a končetinách je srst jako satén, krátká, dobře přiléhající. Na trupu je srst hodně dlouhá a zvlněná. Nad lopatkami a v krajině beder tvoří jemné kadeře. Na žebrech a stehnech je srst kratší. Srst, která tvoří praporce v podobě kalhot a vlajky na ocase, je delší.

Barva: Kombinace všech barev, mimo s modrou, čokoládově hnědou, jakož i všech odstínů těchto barev. Všechny barvy se mohou vyskytovat jednobarevně nebo strakatě. Praporce na končetinách a vlajka na ocase mají srst zřetelně světlejší, než je základní barva srsti. Černá maska je typická u černě stínovaných barev.

Velikost: Výška v kohoutku: žádoucí pro psy: 75 - 85 cm pro feny: 68 - 78 cm. U psů je kohoutková výška stejná jako vzdálenost nejvyššího bodu beder od země nebo poněkud větší. U fen jsou obě výšky stejné. Jedinci, kteří maximální velikost překračují jsou tolerováni za předpokladu zachování typického vzhledu.

Vady: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů musí být považována za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru se stupněm odchylky. Vady jsou rozděleny do třech stupňů - vady, těžké vady a vady vylučující.

Pouze informativně vybráno:

Lehká kostra, nedostatečně vyvinuté osvalení, zřetelný stop, široké čelo, chybění jednoho zubu P2, kulaté oči, krátký ocas, úzký hřbet, úzký a plochý hrudník, vytočené nebo vtočené lokty, kravský postoj, hladká srst.

Těžké vady: Krátký trup, hrubá stavba těla, tupá tlama, tlusté ušní boltce, chybění jednoho P3 a P4 ve spodní čelisti, jednoho M1 nebo M2 v horní čelisti, lalok na krku, rovný hřbet u psů, kočičí tlapka, tečkování v jiném odstínu než je základní barva.

Vylučující vady: Agresivita vůči člověku, podkus, předkus, nepravidelný skus, modré oko, zalomený ocas, paspárky, barva-hnědá, čokoládově hnědá, modrá.

Psi musejí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata zcela sestouplá v šourku.

 

 

TOPlist